فولادهای ضد زنگ (استنلس استیل ) به صورت مقاطع مختلف تولید می شوند که یکی از این مقاطع پروفیل ها هستند. پروفیل استنلس استیل در شرایطی که خورندگی بسیار بالاست به جای پروفیل های فولادی معمولی استفاده می شود. اینکه پروفیل ضد زنگ (استنلس استیل) چه خواص و کاربردهایی دارد، موضوعی است که تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان در این مطلب به آن پرداخته است.

پروفیل استنلس استیل به دو شکل پروفیل مربعی استنلس استیل و پروفیل مستطیلی استنلس استیل در بازار موجود می باشد که هر کدام از این نوع  استانداردهای متفاوتی دارد. از متداول ترین استانداردهای آن می توان به استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاه کرد.

پروفیل استنلس استیل ۳۰۴

۳۰۴ / ۳۰۴L به طور گسترده ای در صنایعی مانند لبنیات، نوشیدنی و سایر صنایع غذایی که بالاترین میزان بهداشت و پاکیزگی اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. از پروفیل استنلس استیل برای کار با اسیدهای استیک، نیتریک و سیتریک، مواد شیمیایی ارگانیک و غیر آلی، رنگ های شیمیایی، نفت خام و پالایش شده  و غیره، استفاده می شوند. عدم استفاده از مواد مغناطیسی برای استفاده از آن برای ساخت ابزار بسیار مطلوب است. همچنین به طور گسترده ای برای تعمیرات معماری استفاده می شود.

گوشه های داخلی و خارجی پروفیل مربعی ضد زنگ ۳۰۴ شعاعی است و یک درز جوش داخلی دارد. دلیل ساختن پروفیل استنلس استیل ۳۰۴ برای مقابله با خوردگی است. در واقع نکته قابل توجه در استفاده از این مقطع فولادی، کاربرد آن در شرایطی است که استحکام بیشتر در سازه ها و همچنین مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز باشد. استفاده از پوشش سبک و با دوام آن، سبب مقاومت و حفاظت از پروفیل در برابر عناصری مانند مواد شیمیایی، اسید، آب و آب نمک، شده است. پروفیل مربعی استنلس استیل برای بسیاری از کاربردها مانند چارچوب، تکیه گاه ها و بست ها مناسب است.

پروفیل استنلس استیل مستطیلی ۳۰۴ مقاومت خوبی در برابر خوردگی در مقابل مواد شیمیایی و همچنین محیط های صنعتی ارائه می دهد. پروفیل مستطیلی ضد زنگ دارای خواص عالی در دمای بالا و دمای سرد است. پروفیل مستطیلی استنلس استیل بسیار مناسب است و می تواند به راحتی با استفاده از روش های معمولی جوش داده شود. این گرید از فولاد استنلس استیل شکل پذیری بسیار مناسبی را نیز از خود نشان می دهد. در کنار تمامی این خصوصیات، ماشینکاری این نوع میلگردها نیز به سهولت انجام می شود.

پروفیل استنلس استیل ۳۰۴ جلا داده شده

پروفیل استنلس استیل ۳۰۴ مربعی جلا داده شده، یکی از انواع  پروفیل استنلس استیل ۳۰۴ است که در سطح بیرونی آن پوشش براق به کار رفته است. به دلیل ظاهر براق و درخشانی که پروفیل استنلس استیل جلا داده شده دارد، از آن برای کارهای تزییناتی استفاده می شود. بر خلاف پروفیل های  ضد استنلس استیل  معمولی، پروفیل استنلس استیل جلا داده شده با ظاهر پرداخت شده و  با مقاومت عالی در برابر خوردگی، برای پروژه های دریایی، طراحی معماری، رستوران ها، وسایل فروشگاه، دستگیره ها و … ایده آل می‌باشد. این نوع پروفیل دقیقا مثل پروفیل استنلس استیل استاندارد، گوشه ی داخلی و خارجی شعاعی و درز جوش داخلی دارد.

پروفیل استنلس استیل ۳۱۶

روش های مختلفی برای استفاده از پروفیل ضد زنگ ۳۱۶ وجود دارد. این مقطع فولادی در بسیاری از صنایع مانند صنایع دریایی، معماری، داروسازی، غذا و نوشیدنی، پارچه، رنگرزی، کاغذ و محیط زیست جایگاه خاصی دارد. این گرید از فولاد با مولیبدن، کروم و نیکل آلیاژی شده است، که آن را قوی تر از پروفیل استنلس استیل گرید ۳۰۴ می کند.

برخی از کاربردهای فلزات با گرید ۳۱۶ شامل تجهیزات آماده سازی مواد غذایی، تجهیزات کنترل آلودگی، مبدل های حرارتی، تجهیزات پردازش مواد شیمیایی، مخازن و کندانسورها هستند.

این درجه فولاد ضد زنگ دارای قابلیت جوش پذیری عالی است که می توان با استفاده از هر نوع روش همجوشی استاندارد با یا بدون فلز پرکننده انجام داد. لازم نیست که آنیلینگ پس از جوشکاری را انجام دهید. با این حال، پس از جعل و سرد شدن شدید سرد، آنیلینگ مورد نیاز است. هنگام آنیل کردن فولادهای ۳۱۶، توصیه می شود که از مقادیر گرما بین ۱۹۰۰ تا ۲۱۰۰ درجه فارنهایت استفاده شود. حداکثر درجه حرارت مورد نیاز برای فورج باید بین ۲۱۰۰ تا ۲۳۰۰ درجه فارنهایت باشد و کمتر از ۱۷۰۰ درجه فارنهایت نباشد. پس از آن باید از آنیل کردن برای حفظ مقاومت در برابر خوردگی فلز مورد استفاده قرار گیرد.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای استیل ایرانیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *