استنلس استیل گرید ۴۲۰ یک فولاد با کربن بالا با حداقل کروم و مقدار ۱۲٪ است. مانند هر فولاد ضد زنگ دیگر ، این گرید از طریق عملیات حرارتی می‌تواند سخت شود. در حالت آنیل، مقاومت در برابر خوردگی آلیاژ ۴۲۰، خاصیت مقاومت خوبی در برابر خوردگی را ایجاد می کند. این گرید بیشترین سختی در بین سایر گریدهای استنلس استیل را داراست. ( به دلیل ۱۲٪ کروم) در ادامه این مطلب با انواع خواص استیل ۴۲۰ مانند ماشینکاری و … آشنا خواهید شد.

گریدهای استنلس استیل که مشابه فولاد زنگ نزن گرید ۴۲۰ است شامل فولادهای مارنزیتی، دارای وانادیوم ، گوگرد و مولیبدن در ترکیبات خود می باشند. گرید غیر استاندارد ۴۲۰C دارای کربن است که کمی بالاتر از گرید ۴۲۰ است.

فولاد ضد زنگ مارنزیتی از سختی و کربن بالا برخوردار هستند. این فولادها با استفاده از روش هایی ساخته شده اند که به عملیات‌های سخت‌کاری و حرارتی نیاز دارند. شرایط عملیاتی که فولادهای مارنزیتی در آن قرار میگیرند، تحت تأثیر از بین رفتن استحکام در دماهای بالا و کاهش شکل پذیری در دماهای منفی می‌باشد.

برای رسیدن به بالاترین سطح سختی استیل ۴۲۰ ممکن ، این استیل باید تحت عملیات حرارتی قرار بگیرد. عملیات حرارتی این استیل معمولاً با آنیل کردن آغاز می شود و با سخت شدن ادامه می یابد. آنیل کردن فرآیندی است که شامل گرم کردن فولاد بین ۸۴۰ درجه تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد می شود. در ادامه  به آرامی در کوره تا حدود ۶۰۰ درجه سانتیگراد خنک می شود و در نهایت فلز در هوا خنک شود.

ترکیب شیمیایی استیل ۴۲۰

ترکیب استیل گرید ۴۲۰ به صورت زیر است:

۱۳% کروم، ۱% منگنز، ۱% سیلیس، ۰.۲% کربن، ۰.۰۴% فسفر و ۰.۰۳% سولفور.

خصوصیات مکانیکی استیل ۴۲۰

نقطه ذوب : ۲۶۴۹ – ۲۷۵۰ درجه فارنهایت  (1454 – ۱۵۱۰ درجه سانتی گراد)

چگالی : ۷.۷۳ g/cm3

مدول الاستیسیته در تنش: ۲۰۰ گیگا پاسکال

مقاومت در برابر خوردگی

در شرایط سخت‌کاری، فولادهای گرید ۴۲۰ در برابر آب، قلیایی ها، هوا، غذاها و اسیدهای خفیف مقاوم هستند. گریدهای فولادی با سطح صاف، عملکردی بسیار عالی دارند. خواص مقاومت در برابر خوردگی استنلس استیل ۴۲۰ در شرایط آنیل تمایل به کاهش دارند. مقاومت در برابر خوردگی گرید ۴۲۰ نسبت به آلیاژهای گرید ۴۳۰ فریتیک با ۱۷٪ کروم ، فولادهای گرید ۴۱۰ و سایر گریدهای آستنیتی پایین تر است.

مقاومت در برابر حرارت

از خواص استیل ۴۲۰ مقاومت در برابر پوسته شدن تا دمای حداکثر ۶۵۰ درجه سانتیگراد است. با این حال ، دمای  بالاتر از دمای استاندارد برای این گرید مناسب نیست. 

ماشینکاری استیل ۴۲۰

ماشینکاری استیل ۴۲۰ مشابه ماشینکاری فولادهای با کربن بالا است. این ورقها را می توان به راحتی در حالت آنیل ماشین کاری کرد.

جوشکاری

به دلیل خصوصیات سخت شدن این آلیاژ در هوا به صورت معمول جوش داده نمی شود. جوشکاری این گرید بعد از پیش گرم کردن آن تا دمای  300-400 درجه فارنهایت انجام می‌شود

برای اتصال فولادهای ضد زنگ ۴۲۰ با استحکام بالا  از میله‌های جوش، با روکش فلزی گرید ۴۲۰ ، استفاده  می‌شود. در طی این فرآیند، این استیل تا دمای ۱۵۰ تا ۳۲۰ درجه سانتی گراد گرم می‌شوند. پس از پیش گرم شدن،  در دمای ۶۱۰ تا ۷۶۰ درجه سانتیگراد جوش انجام می گیرند.

کاربرد آلیاژ ۴۲۰

این فولاد به دلیل خصوصیاتی که دارد کاربرد گسترده‌ای نیز دارد. از مهمترین کاربرد استیل گرید ۴۲۰ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

     تیغ‌های برش
     ولوهای  سوزنی
     تجهیزات جراحی

در مواردی که به مقاومت در برابر خوردگی و سختی بالا مورد نیاز است، این آلیاژ ایده آل می‌باشد. این گرید در ساخت کارد و چنگال، دریچه‌ها، چرخ دنده‌ها، شفت‌ها، لولا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است در دماهای تقریبا بالا برای قطعات دریچه و فنرها نیز استفاده شود. در دماهای زیر صفر که فشارهای زیاد در آنجا وجود دارد استفاده شود.

از خواص استیل ۴۲۰  میتوان به نرمی و در عین حال سختی آن اشاره کرد. البته این گرید یکی از تیغه‌هایی است که تیز کردن آن بسیار ساده می‌باشد. این آلیاژ به دلیل نرم شدن سریع و از بین رفتن مقاومت در برابر خوردگی آن، معمولاً در دماهای بالاتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت (۴۲۷ درجه سانتیگراد) استفاده نمی شود.

برای حفظ سلامت و خصوصیات مثبت یک محصول از جنس استنلس استیل ۴۲۰ ، کاربران باید دستورالعمل های خاص نگهداری و مراقبت را رعایت کنند. در صورت عدم رعایت نکات نگهداری این گرید، ممکن است در برابر تغییر رنگ ، زنگ زدگی یا تأثیر مواد خورنده تسلیم شود.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای استیل ایرانیان

2 دیدگاه در مشخصات استیل ۴۲۰
  1. در صورتی که اطلاعاتی راجب به استیل ۳۰۹ دارید لطفا اطلاع رسانی بفرمایید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *