ورق استنلس استیل، اغلب به عنوان استیل  مقاوم در برابر خوردگی یاد می شود. ورق فولادی ضد زنگ اغلب به عنوان فولاد مقاوم در برابر خوردگی نامیده می شود، زیرا به راحتی فولاد کربنی معمولی زنگ نمیزند و یا دچار خوردگی نمیشود. ورق فولادی ضد زنگ برای مواردی که فلز به ویژگی های ضد اکسیداسیونی نیاز دارد، راه حل بسیار مناسبی می باشد.

ورق فولادی استنلس استیل در صنعت کاربردهای مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

پردازش و حمل مواد غذایی

 مبدل های حرارتی

مخزنهای فرآیند شیمیایی

 تسمه نقاله

 معماری

انواع ورق فولادی ضد زنگ

 ورق فولادی ضد زنگ در آلیاژهای مختلف، پوشش، ضخامت و طول برای برنامه های صنعتی منحصر به فرد شما موجود است. صفحات استنلس استیل ۳۰۴ و L304 بخشی از خانواده های فولاد آستنیتی هستند و یکی از انواع ورق های ضد زنگ هستند که همه کاره و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. آنها فراورده های ضدزنگ نسبتا ارزان قیمت هستند و در انواع کاربردهای مختلف استفاده می شوند. ورق ضد زنگ ۳۰۴ ویژگی های جوشکاری خوبی دارند. استانداردهای معمول برای ورق های ۳۰۴ و ۳۰۴L شامل ASTM A-240، ASME SA-240 و A666 می باشد..

ورق استنلس استیل ۳۰۴

ورق استنلس استیل ۳۰۴ به دلیل استحکام کششی، مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و قابلیت ورقکاری بسیار مناسب می باشد. ورق استنلس استیل ۳۰۴ برای اکثر مواردی مناسب است که در آن مقاومت پایدار و بادوام و مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز است. ورق ضد زنگ همچنین دارای خواصی مانند قابلیت حمل عالی، مقاومت بالا در برابر خوردگی، دوام عالی، نسبت قدرت به وزن عالی، مقاومت نسبتا خوب دربرابر هدایت حرارتی و الکتریکی، سهولت در ورقکاری، سهولت در تمیز کردن می باشد.

کاربردهای ورق استنلس استیل ۳۰۴

ورق استنلس استیل ۳۰۴ در انواع مختلفی از کاربردهای صنعتی استفاده می شود از جمله:

ظروف غذا و نوشیدنی

مصارف شامل  فشار

ساختارهای هوافضا

مصارف بهداشتی

سازه های معماری

ورق استنلس استیل L316

ورق استنلس استیل L316 همچنین به عنوان فولاد ضدزنگ گرید دریایی شناخته می شود. این ورق مقاومت در برابر خوردگی معمولی و خوردگی حفر ای در محیط های خورنده تر را فراهم می کند و این خصوصیت این نوع ورق را برای مواردی مانند آب شور، مواد شیمیایی اسیدی و یا کلریدی ایده آل می کند. ورق استنلس استیل ۳۱۶L نیز معمولا در صنعت مواد غذایی و داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن لازم است تا آلودگی فلزات به حداقل برسد. همچنین دارای مقاومت عالی در برابر خوردگی / اکسیداسیون، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و محیط های با نمک بالا، دوام عالی می باشد و خصوصیت نهایی آن غیر مغناطیسی بودنش است.

کاربرد ورق استنلس استیل ۳۱۶L

ورق  استنلس استیل ۳۱۶L در کاربردهای صنعتی مختلفی دارد، از جمله:

تجهیزات برای پردازش مواد غذایی

 فرآیندهای کاغذ و خمیر کاغذ

 تجهیزات نفت و پالایش نفت

تجهیزات صنعت نساجی

تجهیزات دارویی

 سازه های معماری

ورق استنلس استیل ۴۳۰

گرید ۴۳۰ ورق ضدزنگ یک گرید فریتی است که ترکیبی از خواص مقاوم در برابر خوردگی و قابلیت شکل پذیری با خواص مکانیکی قابل استفاده را به همراه دارد. قابلیت این ورق استنلس استیل برای مقاومت در برابر حمله اسید نیتریک، اجازه استفاده از آن را در مواردی مانند محیط های شیمیایی خاص، بخش ترمیم و قطعات خودرو می‌دهد. استانداردهای خاص این ورق ضد زنگ شامل DIN: 1.4016 و UNS: ASTM/ASTE S43000 می باشند.

 ماشینکاری فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰ بسیار ساده تر از فولاد معمولی آستنیتی مانند گرید ۳۰۴ است. برای انجام هرگونه جوشکاری، گرید ۴۳۰ فولاد ضد زنگ باید در دمای ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد (۳۰۲-۳۹۲ درجه فارنهایت) گرم شود. مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر حرارت و اکسیداسیون تا ۱۵۰۰ درجه فارنهایت با خواص مکانیکی خوب یک ورق ایده آل از این گرید را می سازد. نوع ۴۳۰ مغناطیسی است.

کاربرد ورق ضدزنگ ۴۳۰

  • روکش ماشین ظرفشویی
  • پنل های کابین یخچال
  • اتصال دهنده ها و بست ها
  • اجاق گاز و دودکش
  • سیم کشی و صنعت خودرو سازی
  • ساخت لولا
  • ساخت وسایل خانگی
  • پنل های سقفی

ورق استنلس استیل گرید ۳۲۱

ورق فولادی ضد زنگ گرید ۳۲۱ بخشی از خانواده آستنیتی هستند. ۳۲۱ اساسا گرید ۳۰۴ است که حاوی تثبیت کننده تیتانیوم است. نوع ۳۲۱ انتخاب خوبی برای مواردی است که گرما مساله مهمی است. ۳۲۱ می تواند در مورادی استفاده شود که دما تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد بالا می رود  در حالیکه که گرید ۳۰۴ به طور معمول تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد استفاده می شود. درجه ۳۲۱ ویژگی های شکل گیری و جوش پذیری عالی دارد. این گرید برای پوشش پذیری مناسب نیست، بنابراین برای کاربردهای تزئینی استفاده نمی شود.

 کاربرد گرید ۳۲۱ ورق استنلس استیل:

 قطعات کوره

 مبدل های حرارتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *